History

History of Aliso Viejo Country Club

Charity Classic

2008 - $26,673 - Savannah's Organic Ranch

2009 - $21,275 - Savannah's Organic Ranch

2010 - $42,400 - Homemade Orange county

2011 - $37,222 - Alzheimer's of Orange County

2012 - $75,000 - American Heart and Stroke Association of Orange County

2013 - $158,868 - CHOC

2014 - $185,000 - Second Harvest Food Bank

2015 - $158,960 - SPIN

2016 - $157,201 - Pretend City Children's Museum

2017 - $178,265 - National Association of Mental Illness

2018 - $177,175 (Net) - Women helping Women

General Managers

Scott Lester - '07 - '10

Rick Williams - '10 - '11

Matt Zuckerman - '11 - '14

Lorraine Grassmann - 15' - '16

Matt Zuckerman - '16 - '19

Paul Devine - '19 - Present

Head Pros

Jim Goss - '07 - '09

Dan Walker - '09 - '16

Geoff Hodge - '16 - Present

Food and Beverage Managers

Matt Zuckerman

Ted Teran

Chad St. John

Tii Anderson - Present

Course Superintendents

Shane Roth

Frank Tedescucci

Jared O’Barr '17 - Present

Aliso Viejo Board of Directors

Founding Board of Governors (2008)

  • John Arabia, Gary Bingham, Tom Collins, Todd Gillespie, Kate Hughes, Andrew Karpacz, Dave Kennedy, Eric Lambiase, Joe Ludlow, Christopher Panichi

Board Chairpersons (’08-’18)

  • John Arabia (’08 & ’09), Gary Bingham (’10), Dennis Parks (’11), Eric Lambiase (’12), Caroline Ludlow (’13), Brian Smith (’14), Rick Goodman (’15), John Donahue (’16), Buzz Clark (’17), Debbie Gilster (’18), Kelly O’Brien (’19)

2016 Board of Governors

  • John Donahue, Buzz Clark, Debbie Gilster, George Gibbons, Joe Formachelli, David Dartez, Dan Brooks, Alicia Van Blair

2017 Board of Governors

  • Buzz Clark, Debbie Gilster, David Dartez, Dan Brooks, Alicia Van Blair, Mark McQuaid, Kelly O’Brien, Keiko Simkin, Fred Seyford.

2018 Board of Governors

  • Debbie Gilster, Kelly O’Brien, Dan Brooks, Alicia Van Blair, Fred Seyford, Mark McQuaid, Keiko Simkin, Gary Fleming, Randy Trost, Penny Wise-Hutchins, Buzz Clark.

2019 Board of Governors

  • Kelly O’Brien, Randy Trost, Mark McQuaid, Keiko Simkin, Gary Fleming, Penny Wise-Hutchins, Kerry Shaughnessey, Dan Morefield, Charlie Hughes, Debbie Gilster.

Club Champion - Men

Tom Richeson - '09

Matt Klenske - '10

Mike Tincup - '11

Ken Franklin - '12, '13 and '14

Ryan McLaughlin - '15 and '16

Peter Ellison - '17

Ken Franklin - '18

Club Champion - Women

Chrystal McDonald - '09

Kate Hughes - '10, '11, and '12

Chrystal McDonald - '13, '14 and '15

Marie VanDeMark - '16

Sunhae Son - '17

Wendy Ohlmeyer - '18

Women’s Net Champion

Caroline Jones - '09

Chrystal McDonald - '10

April Greenough - '11

Sunhae Son - '12

Mary Naimie - '13

Valerie Ross - '14

Candy Lee - '15

Laura Wilson - '16

Debbie Gilster - '17

Amy Ma - '18

Senior Club Champion - Men

Tom Parker - ‘09

Dave Head - ‘10

Tom Parker - ’11

Mike Reehl - ‘13

John Pratt - ‘14

Jeff Woods - ‘15

Drew Karpacz - ‘16

Wes Whittington - ‘17

Wes Whittington - ‘18 

Senior Club Champion - Women

Judy Botti - ‘12

Jennifer Jackson - ‘13

Zanet Choi - ‘14

Jackie Yim - ‘15

Chrystal McDonald - ‘16

Chrystal McDonald - ‘17

Chrystal McDonald - ‘18

Super Senior Club Champion – Men

Tom Parker - ‘16

YoonLee - ‘17

Frank Ota - ‘18

Super Senior Club Champion – Women

Jackie Yim - ‘17

Jackie Yim - ‘18

Mixed Doubles Club Champion

Yoon Lee/Han Lee - '09 and '10

Joe Ludlow/Caroline Ludlow - '11

Joe Sweet/Tammy Sweet - '12

Chris Ross/Valerie Ross - '13

Mike Tincup/Marie VanDeMark - '14

Loren Wagner/Rachel Wagner - '15

Tom Richeson/Susan Richeson - '16

Jeff Yim/Jackie Yim - '17

Loren Wagner/Rachel Wagner - '18

Women’s President’s Cup

Sylvia Urbaniec - '10

Debbie Gilster - '11

Rachel Wagner - '12

Miyuki Arai - '13

Mary Naimie - '14

Sunhae Son - '15

Candy Lee - '16

Donna Schofield - '17

Sunhae Son - '18

Couple’s President Cup

Wil Beukman & Anita Beukman - ‘14

Jeff Yim & Jackie Yim - ‘15

Steve Hutchins & Penny Wise- Hutchins - ‘16

Steve Hutchins & Penny Wise- Hutchins - ‘17

Mick Corwin & Donna Barnett - '18

Junior Club Champion

Michael Cannun - '09

Sammy Cole - '10

Nate Noblitt - '12

Honza Prerovsky - '14

Riya Shah - '15

Jack Meyers (Boys) - '16

Jasmine Son (Girls) - '16

Rosa Son (Girls) - '17

No Boys Champion - '17

Waterfall Classic - Men’s Member/Guest

Mike Balducci & Scott Jenkens - ‘09

Drew Karpacz & Mike Kay - ‘10

Jim Shirley & Taylor Farias - ‘11

Eric Lambiase & Joe Matranga - ‘12

Dave Kennedy & Joe Kennedy - ‘13

Matt Bower & Dennis Yune - ‘14

Dan Brooks & Eric Smith - ‘15

Dave Cole & Tim Romero - ‘16

Chuck Schofield & Tyson Hickey - ‘17

Seth Hauck & Jason Kiley - ‘18

Champagne Waterfall - Women’s Member/Guest

Kim Clark & Alison Hamchuk - ‘14

Rachel Wagner & Kati Borzansky - ‘15

Kim Clark & Alison Hamchuk - ‘16

Caroline Ludlow, Rachel Wagner, Mary Naimie, Kristen Mikami - ‘17

Jeri Hawkins, Donna Schofield, Cathy Downing & Patty Ferraro - '18

Spring Classic - Men’s Member/Member (Green Jacket)

Brad Lyle & Matt Klenske - ‘11

Randy Trost & Hugh Mullins - ‘12

Drew Karpacz & Jean Dupre - ‘13

Dan Brooks & Ed Hepinger - ‘14

Brad Lyle & Gordon McGrath - ‘15

Gino Kang & Mick Corwin - ‘16

Rich Evans & Chris Bellizzi - ‘17

Brad Lyle & John Beideman - ‘18

Summer Stampede – Men’s Belt Buckle

Dave Simkin & Kevin McHenry - ‘13

Rick Goodman & Dave Kennedy - ‘14

Frank McLaughlin & Jim Marshall - ‘15

Mick Corwin & Jim Hawkins - ‘16

Frank Ota & Terry Italia - ‘17

Todd Weaver & Scott Lindenblatt - ‘18

AV Cup Match Play

Matt Thornton - ‘10

Drew Karpacz - ‘11

Matt Thornton - ‘12

Jeff Woods - ‘13

Drew Karpacz - ‘14

Peter Ellison - ‘15

Matt Thornton - ‘16

Jeff Stanga - ‘17

John Beideman - ‘18

MGA Cup – Men

Jeff Woods - ‘12

Jean Dupre - ‘13

Dave Kennedy - ‘14

Gordon McGrath - ‘15

Dave Cole - ‘16

Kevin Kallenbaugh - ‘17

John Beideman - ‘18

Women's Spring Team (26 max index)

2011 - SCGA Net Champions (Captains – April Greenough & Teresa Gonzalez)

2012 - SCGA Coast League Division III Net Champion (Captains – April Greenough & Pamela Mullins)

2013 - SCGA Coast League Division II Gross Champion (Captains – Pamela Mullins & Mary Naimie)

2014 - SCGA Coast League Division II Gross Champion (Captains – Pamela Mullins & Mary Naimie)

2015 - SCGA Coast League Division III Net Champion (Captains – Pamela Mullins & Mary Naimie)

2016 - SCGA Coast League Division III Net Champion (Captains – Caroline Ludlow & Rachel Wagner)

2017 - SCGA Coast League Net Wildcard Winner (Captains – Caroline Ludlow & Rachel Wagner)

2018 - SCGA Coast League Division I Gross Champion (Captains – Caroline Ludlow & Rachel Wagner)

2019 - SCGA Coast League Division II (Captains – Sunhae Son & Debbie Gilster)

Data compiled and updated by Club Historian Dan Brooks. If you have additional information or corrections, please email me. Danimal77@gmail.com